piątek, 3 lipca 2020

Piwniczna Zdrój - Kamienny Groń - Jackowa Pościel - Chatka pod Niemcową - Piwniczna Zdrój - lipiec 2020

Szlak żółty z Piwnicznej-Zdroju do Chatki pod Niemcową na pewno warto zaliczyć do atrakcyjnych widokowo. Nie jest on długi, bo wynosi około 6 km i wymaga pokonania około 500 metrów przewyższenia. Miejscem startu jest rynek w Piwnicznej Zdroju, gdzie znajduje się rozdroże szlaków. Jest tu dość spory parking, więc raczej nie powinno być problemu z zaparkowaniem samochodu. My mamy swoje noclegi niedaleko, więc samochód zostaje na prywatnym parkingu. Początkowy odcinek drogi pokonujemy asfaltem, a następnie wchodzimy na drogę wyłożoną drobnym kamykiem. Po opuszczeniu miasta przez początkowe metry szlak wiedzie trawiastym otoczeniem, wśród których możemy podziwiać stare sprzęty rolnicze i stodoły, kapliczki przydrożne, które występują tutaj dość licznie oraz pojedyncze krzyże. Teren jest otwarty, więc przez długi czas można podziwiać krajobrazy.  W końcu szlak żółty doprowadza nas do rozstaju dróg na Bziniakach (500 m n.p.m.). W tym miejscu dalej kierujemy się szlakiem żółtym, by po jakimś  pół kilometrze dotrzeć do Chaty pod Groniem, a po przejściu kolejnych 500 metrów na Kamienny Groń ( 758 m n.p.m.). 

Jackowa Pościel

Kamienny Groń lub Cichoniówka  znajduje  się w bocznym, kilkuwierzchołkowym i niskim grzbiecie odbiegającym od szczytu Złotułki (1001 m) nad polaną Trześniowy Groń w północno-wschodnim kierunku. Sam szczyt jest zalesiony, ale na jego stokach znajdują się odsłonięte tereny zajęte przez łąki, pola uprawne i zabudowania. Są to przysiółki Hale, Jeziory i Cichoniówka należące do Piwnicznej-Zdroju. Nieco dalej również przy żółtym szlaku natrafiamy na szlakowskaz kierujący w stronę Doliny Pamięci – Jackowa Pościel. Kiedyś o tym miejscu słyszałam, ale nie miałam pojęcia, gdzie się dokładnie znajduje i po co powstało. Będąc w okolicy decyduję się tu podejść. Wędrówka na Niemcową właśnie tym szlakiem częściowo była podyktowana chęcią dotarcia w to miejsce.
Czym więc jest Jackowa Pościel i jak powstała? 1 marca 2004 roku Jacek Durlak wybrał się do swojej  babci Nowakowej, która mieszkała samotnie wysoko pod Kordowcem. Jacek niósł staruszce artykuły żywnościowe. Niestety, w drodze powrotnej zasłabł i zmarł właśnie na tej polanie. Działacze turystyczni i przewodnicy chcieli upamiętnić to miejsce. Nazwano je Jackową Pościelą. W następnych latach zrodził się pomysł, aby nazwać tę polanę: Jackowa Pościel - Dolina Pamięci. Postawiono tam wówczas obelisk upamiętniający Jacka Durlaka. W ciągu następnych lat pojawiły się obeliski upamiętniające kolejne zmarłe osoby.

 Z Kamiennego Gronia w stronę Trześniowego Gronia

Idąc dalej żółtym szlakiem, należy kierować się cały czas na zachód, w stronę widocznego z oddali Trześniowego Gronia ( 1001 m n.p.m.). Liczne ścieżki, które są wytyczone na polanach za szczytem są mylące. Jedna z nich doprowadza nas do położonej na górce kapliczki z pięknym widokiem. Zmierzając tą ścieżkę można odnaleźć znak chatki, namalowany pędzlem. Wskazuje on kierunek do Schroniska Chatka pod Niemcową ( 960 m n.p.m.). Schronisko, jak to mylnie przez niektórych jest określane, nie leży pod Niemcową, lecz pod szczytem Trześniowego Gronia ( 1001 m n.p.m.) na polanie o nazwie Polana Trześniowy Groń. Chatka składa się z dwóch budynków drewnianych krytych gontem. Działa w bazie tzw. chatek studenckich. Oznacza to, że jest tania i nie oferuje komfortu. Brak tu prądu elektrycznego i bieżącej wody (należy ją przynieść ze źródełka i napalić sobie w piecu, by coś ugotować). Działa ona sezonowo. 

Widoki z Polany Trześniowy Groń

Czynna jest przez trzy miesiące wakacji, ferie studenckie oraz w weekendy.  Właśnie kilka lat temu podczas ferii udało nam się tu trafić i ogrzać . Wracaliśmy wtedy z Radziejowej i do chatki przedzieraliśmy się przez metrowe zaspy, nie wiedząc nawet, czy będzie otwarta. Wtedy się udało. Niestety, dziś chatka pomimo wakacji nieczynna. Odbywa się tu remont. Przysiadam więc na polanie Trześniowy Groń, z której roztaczają się widoki na dolinę Popradu, Pasmo Jaworzyny, Góry Lubowelskie. Brak jest dziś panoramy Tatr, ale przy dobrej pogodzie można je dostrzec. Wracam tę samą drogą, gdyż miała to być szybko wycieczka, ale jeśli ktoś dysponuje większą ilością czasu, można zrobić pętelkę, schodząc na przykład do Kosarzyszk lub wędrując leśnymi nieoznakowanymi ścieżkami. 



Polana w okolicy Kamiennego Gronia












Chatka pod Niemcową






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz