Bazaltowa Góra |
Jedziemy do miejscowości Paszowice. Kawałeczek za nią mniej więcej w miejscu, gdzie czerwony szlak przecina drogę znajduje się parking. Tam zostawiamy samochód. Dziś w planach mamy zdobycie dwóch kolejnych szczytów do Korony Kaczawskiej: Radogosta i Bazaltowej Góry. Oba z nich można zdobyć podczas jednej wycieczki i startując z jednego miejsca. Na obu szczytach są wieże widokowe. Z jednej roztacza się nawet rozległa panorama.
Zanim pójdziemy na Radogost, postanawiamy zobaczyć Grotę Pustelnika. Znajduje się ona jakieś 3 minuty drogi od szlaku w odsłonięciu skał zieleńcowych na wysokości 298 m n.p.m.w dolinie potoku Paszówka. Są to 2 otwory w skale będące efektem działalności człowieka. Po co je tam wydrążył? Nie wiadomo. Z groty wracamy na szlak i zmierzamy w stronę Radogosta. Nie jest stąd daleko ani stromo. Dopiero ostatni fragment drogi wymaga pokonania niewielkiego przewyższenia.
Radogost |
Radogost to niewielkie powulkaniczne wzniesienie w kształcie stożka o wysokości 398 m n.p.m., znajdujące się na terenie Parku Krajobrazowego "Chełmy". Jeśli chcielibyśmy je dokładniej usytuować to wschodnia krawędź Wzgórz Złotoryjskich.. Na jego zboczach występują dość spore głazy, tworzące w niektórych miejscach rumowiska skalne. Radogost budują bowiem stare skały metamorficzne – zieleńce, które powstały przez przeobrażenie podmorskich law bazaltowych z początków ery paleozoicznej. Najbardziej efektowne znajdują się w okolicy parkingu w dolinie Paszówki, czyli w miejscu, gdzie znajduje się Grota Pustelnika.
Warto pamiętać, że Radogost to dawna słowiańska góra kultowa (w mitologii słowiańskiej Radogost był bogiem plemion Słowian połabskich, czczony w Radogoszczy. Tym, co czyni ją atrakcyjną jest znajdująca się na jej szczycie wieża widokowa o wysokości 22 metrów, z której, jak na tak niską i górę i wieżę, roztaczają się piękne widoki na bliższe i dalsze góry. Z tarasu widokowego wieży rozciąga się panorama na Sudety, Przedgórze Sudeckie, Wał Trzebnicki (dokładniej Wzgórza Dalkowskie i Wzgórza Trzebnickie) i Równinę Wrocławską. My dziś z racji niezbyt ładnej pogody mamy widoki nieco ograniczone. Pamiętam jednak, że jak byliśmy tu kilka lat temu, to dało się podziwiać nawet Karkonosze. Wieża powstała w roku 1893 i jest zbudowana w późnogotyckim stylu.
Niektóre źródła podają, że niegdyś na szczycie istniało grodzisko, ale niestety brak jest obecnie jakichkolwiek jego śladów. Chętni mogą zatrzymać się na szczycie na dłużej, bo wygospodarowano tu miejsce na ognisko, a ze ściętych drzew zrobiono "siedzonka".
Słupy bazaltowe w dawnej kopalni bazaltu |
Z Radogosta wracamy najpierw ścieżką, a potem czerwonym szlakiem, który doprowadza nas do miejscowości Kłonice. Tu znajduje się niewielki parking oraz wiata. Jest to kolejne miejsce, z którego można ruszyć, aby zdobyć Radogost. Z Kłonic, idąc dalej czerwonym szlakiem wracamy w okolice parkingu i przechodząc przez ulicę zmierzamy na drugi dziś szczyt, czyli Bazaltową Górę.
Wejście na nią to w zasadzie żaden wyczyn, zwłaszcza, że jest ona położona na wysokości 368 m n.p.m., więc zajmuje nam ono około 20 minut. Szlak cały czas prowadzi lasem, a widoki odsłaniają się dopiero przed szczytem, a dokładnie nad wyrobiskiem dawnej kopalni bazaltu, gdzie znajduje się punkt widokowy z panoramą Gór Sowich i Kamiennych. Warto podejść w to miejsca nie tyle dla widoków, ale by zobaczyć pionowe ciosy tworzące całe kolumny o wysokości do 10 metrów i szerokości pół metra.
Widoki z wieży na Radogoście |
Bazaltowa Góra znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego "Chełmy" i jest to niewielkie powulkaniczne wzniesienie w kształcie stożka. Na jego szczycie jest wspomniana już 10-metrowa wieżą widokowa - dość stara, bo pochodząca z 1906 roku i wpisana do rejestru zabytków. Zbudowana z bazaltowego kamienia. Niestety, widoki z niej są marne, a w zasadzie żadne. Drzewa uniemożliwiają zobaczenie czegokolwiek.
Według przekazów w czasach przedchrześcijańskich na Bazaltowej Górze znajdował się święty gaj. Gaj ten miał nakazać spalić biskup wrocławski Cyprian. Na szczycie góry prawdopodobnie istniał także otoczony kamiennym kręgiem chram będący świątynią związaną z religią Słowian.
Wycieczka nie jest wymagająca, a na pewno warta polecenia. Do pokonania jest około 8 km i ponad 300 metrów przewyższenia.
Na samym końcu czeka nas niespodzianka w postaci pięknych konwalii i niestety… kolejnego tej wiosny kleszcza :(
Dawna kopalnia bazaltu |
Punkt widokowy obok kopalni |
Bazaltowa Góra |
Takie widoki z Bazaltowej Góry |
Grota Pustelnika |
Radogost - wieża |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz