sobota, 1 sierpnia 2020

Gostków - Łysica - Kokosz - sierpień 2020

Widoki z Łysicy

Góry Wałbrzyskie to nie tylko Chełmiec, Borowa i Trójgarb. To także puste szlaki i piękne ścieżki, na których często brak żywej duszy. To piękne widoki na znaczną część Sudetów, a sielskie krajobrazy nie ustępują tym z ostatnio bardzo popularnych wież widokowych w innych rejonach Gór Wałbrzyskich. Zapraszam dziś na spacer w okolicach mało znanych szczytów, czyli Łysicy i Kokosza.
Naszą wycieczkę zaczynamy w Gostkowie, parkując samochód niedaleko kościoła w miejscu, gdzie krzyżują się ze sobą szlaki żółty, zielony i czarny. Nie ma tu wprawdzie żadnego parkingu, ale jest duży plac, na którym chyba można zostawić auto. Na początek będziemy podążali szlakiem żółtym, kierując się  stronę Przełęczy Pojednania. Już na samym początku wycieczki warto się na chwilkę zatrzymać przy ruinach Kościoła Ewangelickiego i poniemieckiego cmentarza Ewangelickiego.
Idąc dalej wychodzimy na szeroką polną drogę, która dosyć szybko odsłania przed nami Masyw Trójgarbu i Borowiec górujący nad Gostkowem. Dosyć szybko, niewiele podchodząc pod górę osiągamy Przełęcz Pojednania (605 m n.p.m).  Znajduje się na niej pamiątkowy obelisk (Pomnik Zgody) oraz ławeczka. W tym miejscu, jak głosi historia, przebiegała granica między polami dwóch gospodarzy z Gostkowa i Nagórnika, którzy toczyli ze sobą wieloletni spór. Zakończyli go w 1781 roku i dla upamiętnienia tego faktu postawili na przełęczy Pomnik Zgody.

Widoki spod Kokoszy na Góry Kamienne i Wałbrzyskie

 Po wojnie mieszkańcy obu tych miejscowości utrzymywali przyjazne relacje, przechodząc przez ową przełęcz. Nawiązując do tej tradycji w 2002 roku odnowiono Pomnik Zgody. Obok rosnących tu niegdyś 2 lip posadzono 5 nowych oraz postawiono ławeczkę (nawiązując oczywiście do tradycji). Na znajdującej się na przełęczy tablicy można wyczytać, że „Miejsce to do dziś zachowało swój jednoczący charakter - około 150 metrów od pomnika spotykają się granice powiatów wałbrzyskiego, kamiennogórskiego i jaworskiego.”
Przez przełęcz obok żółtego szlaku przebiega niedawno wyznakowany szlak czarny z Gostkowa do Starych Bogaczowic. Widoków z samej przełęczy jest brak, za to ładne panoramy Pogórza Bolkowskiego i Gór Wałbrzyskich roztaczają się z pobliskich łąk. Wystarczy tylko podejść kilka metrów w jakąkolwiek stronę.

Przełęcz Pojednania

Około 1 km od przełęczy położona jest kapliczka maryjna, ale do niej podejdziemy wracając z Łysicy, na którą właśnie się kierujemy. Jest to szczyt, na który nie prowadzi żaden szlak. Trzeba podążać ścieżkami, które nie do końca pokrywają się z mapą.cz, jeśli ktoś z niej korzysta. Nie sposób jednak na szczyt nie trafić, ponieważ mamy go po prawej stronie przełęczy, idąc od Gostkowa. Łysica to szczyt o wysokości 666 m n.p.m. znajdujący się na granicy powiatów jaworskiego i wałbrzyskiego. Stanowi on jednocześnie punkt graniczny między dorzeczami Bobru, Kaczawy (poprzez Nysę Szaloną) i Bystrzycy (poprzez Strzegomkę). Na południowych stokach, na wysokości około 635 m n.p.m. znajdują się źródła Strzegomki (z tabliczką o tym informującą). Czy warto wejść na tak niski szczyt? Ależ oczywiście! Położony poza szlakiem oferuje cudowne widoki na Karkonosze, jakich człowiek nie dostrzeże na przykład z Przełęczy Pojednania czy zboczy Kokosza lub Krąglaka.

Kapliczka maryjna

Z Łysicy kierujemy się najpierw ścieżką, a potem czarnym szlakiem w stronę kapliczki maryjnej. Jest to kapliczka zbudowana w 2016 roku obok źródła, które może się pochwalić bardzo dobrej jakości wodą. Stąd, robiąc małe kółeczko idziemy na Przełęcz Pojednania.
Wróciwszy na nią kierujemy się za znakami czarnymi wygodną grzbietową drogą pośród pól. W tyle zostaje Łysica, po prawej pojawia się Grzbiet Wschodni Gór Kaczawskich z widocznym radarem burzowym na Porębie (675) – taka charakterystyczna biała kula J Przed płaskim wierzchołkiem wzgórza skręcamy w lewo i wciąż polną drogą kierujemy się w stronę widocznej kopy Kokoszy (662). Stąd roztaczają się piękne widoki na Góry Wałbrzyskie i Kamienne. Następnie szlak przechodzi na drugą stronę i odsłania się widoki na Krąglak, Karkonosze i Rudawy Janowickie. W zasadzie do samego wejścia do miejscowości możemy podziwiać widoki.
Ostatni odcinek drogi prowadzi asfaltową drogą (czarny szlak), doprowadzając nas do miejsca, gdzie zaparkowaliśmy samochód.
Trasa nie jest wymagająca ani długa. Jakieś 10 kilometrów, 3 godziny wędrówki i niecałe 300 metrów przewyższenia. 

Start w Gostkowie







Widok ze zboczy Łysicy


Szczyt Łysicy



Spod kapliczki w stronę Przełęczy Pojednania
W stronę Kokoszy

Trójgarb
Okolice Kokoszy
Ruiny Kościoła Ewangelickiego




 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz