Schronisko na Stogu Izerksim |
Idąc na Stóg najlepiej ruszyć ze Świeradowa-Zdrój. Samochód zostawiamy niedaleko uzdrowiska, tuż obok czerwonego szlaku prowadzącego na szczyt. Na sam początek czeka nas podejście asfaltową drogą pod Czeszkę i Słowaczkę. Dopiero po pokonaniu tego odcinka można wejść na leśną drogę, gdzie nie ma już samochodów i panuje spokój. Na szczyt można wejść szeroką, nieco okrężną drogą asfaltową, która jednocześnie jest drogą dojazdową do schroniska, ale można też iść cały czas czerwonym szlakiem. Jest bardziej stromo, ale na pewno szybciej i mam wrażenie, że widoki są lepsze, zwłaszcza na ostatnim odcinku podejścia. Wtedy odsłaniają się ładne widoki na położone poniżej miejscowości. Wersja asfaltowa na pewno będzie odpowiedniejsza dla mniej wprawionych turystów, gdyż przewyższenie rozkłada się bardziej równomiernie i na dłuższym odcinku.
Stóg Izerski to jeden z najwyższych szczytów Gór Izerskich (1105 m n.p.m.), położony na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu, w pobliżu granicy polsko-czeskiej. Stóg porośnięty jest prawie w całości lasem świerkowym. Tuż pod szczytem (na wysokości 1060 m n.p.m.), na północnym zboczu znajduje się Schronisko PTTK na Stogu Izerskim.
Jeszcze do 2000 roku na szczycie Stogu stała drewniana wieża widokowa, którą wybudowało Towarzystwo Karkonoskie. Rozebrano ją z powodu złego stanu technicznego, a 4 lata później obok postawiono maszt telekomunikacyjny.
Na południowych zboczach z wielu drobnych strumyków bierze początek jedna z największych czeskich rzek – Izera.
Zanim na Stóg wejdziemy zatrzymujemy się w położonym nieco poniżej schronisku. Jest ono dość tłumnie odwiedzane, dlatego, że na szczyt można wjechać wyciągiem. Co prawda więcej ludzi zatrzymuje się w bufecie znajdującym się w stacji wyciągu, ale też sporo dociera do schroniska.
Z tarasu schroniska roztacza się rozległa panorama Świeradowa-Zdroju, Mirska, Gryfowa Śląskiego, Lubania, doliny Kwisy, Grzbietu Kamienickiego, Pogórza Izerskiego i zachodniej części Karkonoszy. Co prawda widok ten nie jest tak imponujący, jak ze znajdującej się kilka kilometrów dalej wieży widokowej na Smreku. I to właśnie Smrek jest chyba najpopularniejszym miejscem wędrówek tych, którzy na Stóg weszli. Nie jest stąd na ten szczyt daleko ani nie trzeba pokonywać dużego przewyższenia. Jest to taki przyjemny spacer trwający około godziny i wymagający przejścia około 3 km. Idziemy do miejsca nazwanego Łącznikiem, by tam przejść przez granicę z Czechami. Ze szlaku widoki na zalesioną kopułę Smreka oraz znajdujący się w oddali Jested.
Widoki z wieży na Smreku |
Wieża widokowa na Smreku jest jedną z najnowszych tego typu konstrukcji w Sudetach. Mierzy 20 metrów, a wybudowano ją w 2003. Z wieży rozciąga się rozległa panorama na Góry Izerskie, Pogórze Izerskie, a także Karkonosze. Byliśmy na niej kilka razy i zawsze strasznie tu wiało, ale zawsze widoki zachwycały. Osoby z lękiem przestrzeni mogą odczuwać dyskomfort, gdyż zarówno wieża, jak i schodku na nią prowadzące są kratkowane, co może niektórych przerażać.
Wycieczka na Smreka to przyjemna propozycja na wycieczkę, czasowo nie zajmuje ona wielu czasu, bo około 5 godzin spokojnym tempem, dystans nie przekracza 20 km. Na szlaku nie ma żadnych trudności.
Podejście na Stóg Izerski |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz