wtorek, 21 kwietnia 2020

Wałbrzych - Okrągła - Dłużyna - Wałbrzych - 21 kwietnia 2020

O Okrągłej chyba słyszeli tylko stali bywalcy Gór Wałbrzyskich. Ostatnio zrobiło się o niej wyjątkowo głośno. Wystarczyło zamieszczenie jednego zdjęcia na fejsbukowej grupie, a już zrobiło się o niej głośno. Ktoś komuś polecił i w ciągu kilku dni na górce zaczęli pojawiać się ludzie. Pomimo tego szczyt, a w zasadzie jego zbocza nadal są oazą spokoju i miejscem do podziwiania przepięknej panoramy oraz idealnie nadającym się na zachody słońca.
Okrągła to niewysoki szczyt, bo mający zaledwie 660 m n.p.m., leżący nieopodal Przełęczy Szypkiej. Nie prowadzi na nią żaden szlak. Na szczyt można się dostać ścieżkę, ale to góra bez widoków i bez żadnego oznaczenia. My na nią wchodzimy z ciekawości, bo z Przełęczy nie jest ani daleko ani stromo. Docieramy do miejsca, gdzie GPS pokazuje nam szczyt, a następnie wracamy na zbocza Okrągłej. Na wspominany punkt widokowy prowadzi również ścieżka, ale raczej na mapie nie jest oznaczona. Nie sposób jednak tu nie trafić.
Ale zacznijmy od początku wycieczki. Startujemy z ulicy Świdnickiej w Wałbrzychu, dokładnie w miejscu gdzie biegnie niebieski szlak. W jedną stronę prowadzi on na Niedźwiadki i dalej do centrum. W druga stronę na Przełęcz Szybką. My właśnie kierujemy się w stronę Przełęczy Szybkiej (630 m n.p.m.) – najpierw jest dość ostro pod górę, a potem już łagodnie.  Na przełęczy znajduje się rozdroże szlaków. Mam wrażenie, że za każdym razem, kiedy tu jestem, szlaków przybywa. Ale też jest sporo ścieżek.
Stąd jest już tylko kawałek drogi do Koziej Przełęczy, na której skierujemy się w stronę platformy widokowej pod Dłużyną. Prowadzi na nią szeroka droga (czerwony szlak), którą trzeba iść około 2 km. Platforma ta powstała nie tak dawno i oferuje całkiem ładne widoki, zwłaszcza na Wałbrzych, ale przy ładnej pogodzie także na Karkonosze. Co prawda mam wrażenie, że widok z drogi jest niemalże taki sam jak z platformy, co czasem zastanawia nad zasadnością jej budowy. Niemniej ważne, że się pojawiła, bo widać, że Góry Wałbrzyskie się rozwijają i przyciągają coraz większe rzesze turystów, zachęcając tym samym do wędrówek i zdrowego stylu życia.
Dziś wyjątkowo na platformie spędzamy około godziny. Mamy pomysł, by zostać tu na zachód słońca, ale niestety trochę czasu do niego zostało. Dni są coraz dłuższe, więc na zachód słońca trzeba czekać też coraz dłużej. Przyjdziemy tu innym razem.
Z platformy szlakiem, a potem ścieżką kierujemy się w stronę Przełęczy Szybkiej, a następnie szlakiem niebieskim na ul. Świdnicką w Wałbrzychu. Cała wycieczka to raptem jakieś 7 km i niecałe 2 godziny powolnego wędrowania, ale na pewno obfitująca w super widoki. Męczące może wydać się dla niektórych początkowe podejście, ale to tylko kawałeczek drogi. Z drugiej strony nie ma się czemu dziwić, gdyż Góry Wałbrzyskie ze stromych podejść słyną.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza