sobota, 20 maja 2017

Rozhledna na Markousovickem hrebene, Jański Wierch - 20 maja 2017

Wieża widokowa na Markousovickim hrebene
 Startujemy z miejscowości Slavetin koło Radvanic, z której na Markousovicki hreben jest nieco ponad kilometr drogi. Najpierw idziemy polną dróżką, bo dopiero kawałeczek na bunkrem wejść na zielony szlak, który prowadzi na szczy Markousovickiego hrebena. Tym, co wyróżnia ten teren (Góry Jastrzębie) to licznie rozsiane bunkry i schrony, będące pozostałością po II wojnie światowe. Wiele ich spotkaliśmy, idąc w tamtym roku na Żaltmana, znajdującego się kilka kilometrów stąd.
Pierwszy napotkany dziś przez nas na trasie jest dość okazały i można wejść do środka. Zapalamy latarki i schodzimy do części położonej pod ziemią. Bunkier jest dość dobrze zachowany. Michał zachwycony, bo pierwszy raz jest w takiej budowli.

Po minięciu schronu idziemy jakieś 5 minut leśną ścieżką, a następnie skręcamy w lewo na zielony szlak, prowadzący nas na szczyt. Dość mocno pod górę, ale szybko (około 10 minut).
Wieża na Markousivickem hrebene została postawiona na wysokości 702 m n.p.m. i ma 22 metry wysokości. Taras widokowy znajduje się na wysokości 18 metrów. Roztacza się z niego piękna panorama na Karkonosze, Góry Rychorskie czy też Kamienne. Dziś co prawda nieco zamglona z racji wiszących nad głowami deszczowych chmur.
Kilka metrów poniżej szczytu znajduje się ławeczka i stolik, a pod wieżą mała wiata, ale niestety bez ławeczek, więc tam raczej usiąść się nie da.
Spędzamy tu chwilkę i schodzimy, bo czeka nas dziś jeszcze jedna górka. Podjeżdżamy do Petrikovic, skąd żółtym szlakiem przez Krausovą vyhlidkę chcemy wejść na Jański Wierch (697 m n.p.m.) Przez pierwszych kilkaset metrów idziemy przez wieś, następnie szlak prowadzi przez pastwisko, ale aby na nie wejść trzeba sobie otworzyć samemu bramki. W tym miejscu jest dość mocno pod górę. Potem będzie jeszcze jeden stromy odcinek, tuż za Petrikovicką studanką, gdzie znajduje się się studzienka ze źródełkiem oraz bardzo ciekawa drewniana mini dzwonnica. Stąd kierujemy się w stronę Krausovej vyhlidki i właśnie do niej prowadzi drugi wspomniany już stromy odcinek. Potem będzie już w zasadzie płasko.
Krausova vyhlidka

Z Krausovej vyhlidki roztacza się ładny widok na Góry Jastrzębie i Trutnov. Obok znajduje się altanka z ławeczkami.Z racji wiszących nad głowami czarnych chmur raz późnej godziny zatrzymujemy się tu tylko na chwilę i ruszamy na Jański Wierch (kilkanaście minut drogi). Jest to wzniesienie będące najwyższym szczytem Gór Jastrzębich. Często jest błędnie zaliczane do Gór Kamiennych. Stanowi on punkt widokowy z panoramą na Karkonosze, Wyżynę Broumovską, Zawory. Najbardziej charakterystyczną górką widoczną ze szczytu jest Kralovecky Spicak z masztem na szczycie.
Wracamy tę samą drogą w około 40 minut.
 

Markousovicki hreben

Markousovicki hreben


Markousovicki hreben

W drodze na Jański Wierch

Panorama z Krausovej vyhlidki
 Widok z Jańskiego Wierchu

Dzwonnica przy Petrikovickiej studance

Krausova vyhlidka
 

Jański Wierch

1 komentarz: