środa, 30 czerwca 2021

Zalesie (Wierzyka) - Modyń - czerwiec 2021

Widoki z wieży na Modyni

 Trafiliśmy na otwarcie wieży widokowej na Modyni, porozmawialiśmy z jej wykonawcą, choć wcale tego nie planowaliśmy. Modyń nie była na naszej liście szczytów do zdobycia. Kiedy analizowaliśmy mapę turystyczną szukaliśmy głównie tych szczytów i miejsc, gdzie pojawiała się czerwona gwiazdka, czyli punkt widokowy :) Na Modyni nie było nic z tych rzeczy, więc „zostawiliśmy ją w spokoju”. Wizyta w limanowskiej Informacji Turystycznej sprawiła jednak, że mieniliśmy plany co do Modyni. Pani tu pracująca powiedziała nam, że na Modyni wybudowano niedawno wieżę widokową, która co prawda nie jest jeszcze otwarta, ale wejść na nią można. Zdecydowaliśmy więc, że jutro tam pójdziemy, zwłaszcza że pogoda nadal dopisuje. 

Widoki z wieży ;)

Jedziemy do miejscowości Zalesie (Wierzyki). Tu obok kapliczki (współrzędne GPS: 49.6288394N, 20.3772653E) znajduje się parking na około 10 samochodów. Stąd właśnie prowadzi ścieżka na szczyt. Nie ma tu żadnego szlaku i trzeba się kierować mapą, bo ścieżek w lesie sporo. Idąc jednak cały czas w górę a Modynię na pewno traficie. Wejście na szczyt to 250 metrów w górę, 1,5 km długości i jakieś 45 minut wędrówki. To chyba najszybsza możliwość zdobycia Modyni. 
Ścieżka na Modynię poza początkowym podejściem wśród pól pozbawiona jest widoków i w zasadzie tak samo byłoby na szczycie, gdyby nie fakt postawienia na niej wieży.
Przed laty na Modyni stała drewniana konstrukcja, jednak materiał z jakiego została wykonana nie był odporny na wpływy temperatur i zmiany pogody. Wieża widokowa została zniszczona przez huragan w latach 80. minionego wieku. Góra Modyń stanowi punkt styczny trzech gmin: Łącka, Łukowicy i Kamienicy. Punkt położony jest ponad 1000 metrów nad poziomem morza, na terenie aż pięciu miejscowości. Wieża ma 24 metry wysokości i taką samą konstrukcję jak wieże na Koziarzu. Magurkach, Gorcu i Lubaniu.  

I wieża :)

Z jej platformy roztaczają się widoki na Gorce, Tatry, Pieniny, Beskidy. 
Modyń (1029 m n.p.m.) posiada dwa wierzchołki o wys. 1028,5 m i 1026,5 m oddzielone płytką przełęczą. Modyń szczególnie okazale prezentuje się od strony zachodniej. Jej zalesiony masyw przypomina stąd grzbiet wieloryba.
Na Modyni, jak na większości szczytów Beskidy Wyspowego znajduje się krzyż. Jest tez ołtarz polowy. Szczyt jest oznaczony w trzech różnych miejscach trzema rożnymi tabliczkami. Tradycyjne selfie we troje robimy przy tabliczce Główny Szlak Beskidu Wsypowego.
Na parking wracamy tą samą ścieżką, którą przyszliśmy. Zdobycie szczytu razem z podziwianiem widoków i zejściem zajęło nam niecałe 2 godziny. Jedziemy dalej….














Modyń

Parking pod kapliczką

2 komentarze:

  1. Fajna wieża, a obecna konstrukcja daje nadzieję, że wytrzyma dłużej niż jej poprzedniczka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nawet nie wiem, jaką była poprzednia. Na te trafiliśmy przypadkiem, bo pani w informacji turystycznek w Limanowej powiedziała nam, że jutro otwarcie :)

      Usuń