niedziela, 20 czerwca 2021

Skalne Grzyby i Radkowskie Skały - czerwiec 2021

Pielgrzym

Skalne Grzyby i Radkowskie Skały jakoś były do tej pory przeze mnie omijane. Lubię przestrzeń i rozległe panoramy, a wędrowanie wśród skałek takich możliwości zazwyczaj nie daje. Panujące jednak od kilku dni upały kazały szukać schronienia właśnie w lesie i wśród skał. Pamiętam, że rok temu podczas fali upałów wybraliśmy się w Brumowskie Steny i to był bardzo dobry pomysł. Tego roku damy więc szansę Skalnym Grzybom i Radkowskim Skałom. Jak się okazało był to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza, że można tu trafić na 2 rewelacyjne punkty widokowe, a wędrówka wśród skał pozwala podziwiać różne formacje. 
Jedziemy w stronę Karłowa i zatrzymujemy się przy Drodze Stu zakrętów. Tu w miejscu, gdzie biegnie czerwony szlak jest bezpłatny parking na kilkanaście samochodów. W weekendy jednak szybko się zapełnia i może być problem z zaparkowaniem. Nieco niżej (jakiś kilometr) bliżej Radkowskich Skał jest drugi parking, ale tam zmieści się kilka samochodów. Nam udaje się zaparkować przy czerwonym szlaku, którym ruszamy w stronę Skalnych Grzybów. 

Radkowskie Skały

Do Skalnych Grzybów najłatwiej jednak dojść z Batorowa szlakiem żółtym (ok. 30 minut). Można też do nich dojść z Wambierzyc szlakiem niebieskim (ok. 70 minut).
Czym one są? Skalne Grzyby to grupa oryginalnie ukształtowanych form skalnych, rozrzuconych na długości ok. 2 km i na wysokości ok. 680-700 m n.p.m. Skałki mają kształty grzybów, maczug, baszt i bram, a nawet całych murów skalnych. Ciągną się wzdłuż dolnego piętra Gór Stołowych między Batorowem a Radkowskimi Skałami. 
W latach 50. XX wieku silna wichura, powalając część lasu, odsłoniła Skalne Grzyby.
Na swojej drodze napotkamy takie sympatyczne okazy jak Skalne Wrota, Adama i Ewę, Dwa Borowiki, Kruczą Skałę czy też Prawdziwka lub Piętrowego Grzyba.

Przemieszczamy się cały czas szlakiem czerwonym, ale w momencie, gdy się on połączy z niebieskim zmieniamy kolor. Przez chwilę poruszamy się szlakiem niebiskim, by potem wejść na zielony. I tu ważna uwaga, bo szlak zielony rozwidla się i ten, który idzie bardziej w lewo pozwala dotrzeć na Pielgrzyma – ciekawą platformę widokową. By się na niej znaleźć trzeba pokonać troszeczkę przewyższenia, a na samym końcu wejść po kamiennych schodkach. Widoki są jednak tego warte, zwłaszcza że przemieszczając się między skałami nie mamy wielu możliwości, by podziwiać rozległe panoramy. 
My oczywiście na Pielgrzyma ruszamy. Tu na skalnym urwisku znajduje się zabezpieczona barierkami platforma widokowa. Spędzamy na niej chwilę czasu, a następnie kierujemy się w stronę Radkowskich Skał, poruszając się cały czas zielonym szlakiem. Ścieżka prowadzi wzdłuż skalnych ścian, jest niezwykle urokliwa. Dopiero przed samymi Radkowskimi Skałami trzeba pokonać nieco przewyższenia.

Radkowskie Skały położone są na wysokości 600-700 metrów n.p.m. 10 min drogi od Szosy Stu Zakrętów. My trafiamy na nie jednak idąc od Skalnych Grzybów i chyba większość przyjmuje takie rozwiązanie. 
Są to formy skalne o bardzo wymyślnych kształtach, wznoszące się niemal pionowymi ścianami. Wraz z filarami skalnymi tworzą ciąg piaskowcowych baszt, filarów, fantazyjnie ukształtowanych skał w postaci okazałego muru skalnego o wysokości dochodzącej do 100 m. Poszczególne skały lub ich grupy porozdzielane są stromymi żlebami, labiryntami, tunelami i głębokimi szczelinami. Na skałach trzeba zachować szczególną ostrożność, gdyż urwiska są naprawdę strome, a pod nogami czai się sporo przepaści. 

Schodki na Pielgrzyma

Radkowskie Skały według mnie są o wiele bardziej zachwycające niż Skalne Grzyby. Są bardziej okazałe i ciekawsze, choć kształty grzybów również mogą zachwycić. 
Wracając do Radkowskich Skał to na pewno warto podejść na punkt widokowy znajdujący się na skale o nazwie Zła Pułapka. 
Pokonanie trasy przez Skalne Grzyby i Radkowskie Skały to około 10 km i 500 metrów przewyższenia. Mapa wylicza, że przejście tego odcinka powinno zając około 3,5 godziny, ale my wiemy, że zajmuje to znacznie dłużej. 

Grzyby Bliźniaki










































1 komentarz:

  1. Kręcenie się po skałach w lesie, to dobry pomysł w czasie upału.

    Skalne Grzyby to ciekawy rejon. Czas wycieczki trzeba nieraz zwiększyć w porównaniu do czasówki, bo robienie postojów przy skałach wymaga czasu ;)

    OdpowiedzUsuń