Okole |
Łysa Góra i Okole to dwa szczyty, które można zdobyć podczas jednej wycieczki bez konieczności podjeżdżania samochodem z miejsca w miejsce. Najlepiej wybrać się tu przy ładnej pogodzie, bo to takie typowo widokowe szczyty.
Zaczynamy od Łysej Góry. To wzniesienie nad Dziwiszowem i Płoszczyną od południa oraz Chrośnicą od północy, w zachodniej części Południowego Grzbietu Gór Kaczawskich między przełęczą Widok (Kapella) a Chrośnickimi Kopami. Ma wysokość 708 m n.p.m. Tabliczka z oznaczeniem szczytu znajduje się nieco niżej, bo niedaleko obok parkingu. Na sam szczyt podobno wejść się nie da, bo to teren prywatny. Ale z niego widoki też zacne :)
Łysa Góra to taki szczyt, na który w zasadzie można wjechać samochodem i w większość tak robi. Łysa Góra jest głównie znana z kompleksu narciarskiego Ski Arena Łysa Góra w Dziwiszowie położonego około 10 kilometrów od centrum Jeleniej Góry.
Między Okolem a Łysą Górą. Tu powinno być widać Karkonosze |
Z tego, co wyczytałam od dwóch lat ośrodek narciarski niestety nie działa. Zimą górki mam wrażenie, że służą głównie dzieciom do zjazdów na sankach i tak też było, kiedy tu trafiliśmy w styczniu.
Na Łysej Górze znajduje się kilka parkingów, a dojazd tutaj nie sprawia problemów (pomijając okres zimowy, kiedy drogi dojazdowe są ośnieżone). Praktycznie na sam szczyt prowadzi wygodna droga. To, z czego góra słynie to przede wszystkim piękne widoki na Karkonosze. Właśnie dla tych panoram wielu tu przyjeżdża, choć moim zdaniem lepsze są te, jakie można podziwiać z nieodległej Góry Szybowcowej.
Jeszcze jakiś czas na Łysej Górze znajdowało się schronisko. Niestety, również nieczynne. A szkoda, bo położone w pięknym miejscu. A co można zobaczyć z Łysej Góry? Poza Karkonoszami ładnie widać Góry Kaczawskie, zwłaszcza Okole, Żeleźniaka czy Skopiec. Jak się podejdzie nieco wyżej można dostrzec Ostrzycę Proboszczowicką, która jest bardzo charakterystycznym szczytem.
Zdecydowaliśmy, że z Łysej Góry przejdziemy pieszo na Okole. Prowadzi na nie niebieski szlak, który najpierw dosyć wytraca przewyższenie, doprowadzając nas do miejscowości Chrośnica. Tu, jak już będziecie zbliżali się do asfaltowej drogi nie zdziwcie się, bo szlak prowadzi przez prywatne podwórko, a wystraszyć może słyszane z daleka szczekanie psa. Szliśmy tym szlakiem już 2 razy i pies jest przywiązany, więc nie ma obaw.
Takie warunki |
Co prawda na Okole można dojść szybciej żółtym szlakiem z Lubiechowej (około 1,5 km drogi), ale szlak nie jest tak ciekawy i widokowy, jak ten, którym idziemy.
Po minięciu prywatnej posesji przecinamy asfaltową drogę i po przejściu jakichś 100 metrów skręcamy w lewo w polną drogę. Tu zaczynamy podejście na Okole. Nie jest strome, więc nie ma jak się zmęczyć. Szlak praktycznie cały czas jest bardzo widokowy, a im wyżej podchodzimy, tym widoków coraz więcej. Najpierw za plecami, a potem z prawej strony mamy widoki na Karkonosze. Nieco wyżej odsłaniają się Góry Izerskie, zwłaszcza ich czeska część. My dziś widoków nie mamy. Przecieramy za to szlak, który za kilka minut jest ponownie zawiany i niewidoczny. Świeżego śniegu, zwłaszcza w miejscach nawianych jest prawe po kolana, więc nasze dzisiejsze wejście jest nieco hardcorowe ;)
Kiedy dojdzie do skrzyżowania ze szlakiem żółtym można wejść na Okole drogą okrężną, ale można też skręcić w lewo, a potem w prawo i kierując się tabliczkami na drzewach dość stromą ścieżką w kilka minut zdobyć górkę.
Łysa Góra |
Okole to szczyt o wysokości 718 m n.p.m. znajdujący się w Grzbiecie Północnym Gór Kaczawskich, najwyższy szczyt tego pasma. Wraz z Leśniakiem tworzy rozległy masyw. Pamiętam, jak byliśmy tu jakieś 5 lat temu. Wtedy na szczycie były resztki starego punktu widokowego znajdującego się na skałkach. Niestety, ciężko było na niego wejść. Warto zaznaczyć, że miejsce to było popularne już w połowie XIX wieku. Właśnie wtedy szczyt przystosowano do roli punktu widokowego. Na skałkach wzniesiono drewniana wieżę widokową, obok której stanęła drewniana wiata. W 1859 roku wydany został pierwszy przewodnik dotyczący Okola. Po II wojnie światowej miejsce popadło w ruinę. Drewniana wieża z biegiem lat zawaliła się a metalowe schody skradziono. Na szczęście w 2018 roku wybudowano nową drewnianą platformę widokową oraz wiatę turystyczną. Z Okola można podziwiać dziś widoki na Łysą Górę (707 m n.p.m.), Rudawy Janowickie, a przede wszystkim Karkonosze.
Widok stąd jest równie piękny, jak z Łysej Góry. W partiach szczytowych położone są grupy skalne zbudowane z zieleńców. Jest ich dosyć sporo, co zwraca naszą uwagę.
Na Okolu spędzamy jakieś pół godziny, po czym tę samą drogą wracamy na Łysą Górę. Wybrana przez nas opcja zakłada zejście ze szczytu, a potem zdobycie kolejnego szczytu, czyli Łysej Góry. Pokonany dystans w obie strony nie jest znaczący, bo wynosi około 11 km i pokonuje około 500 metrów przewyższenia. Wycieczka ta bowiem jest bardziej leniwym włóczeniem się i podziwianiem widoków, a nie wędrówką z duża ilością przewyższeń i kilometrów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz