niedziela, 17 maja 2015

Kolorowe Jeziorka, Wielka Kopa (Rudawy Janowickie) - 16 maja 2015


Na północnym zboczy Wielkiej Kopy, tuż obok miejscowości Wieściszowice w Rudawskim Parku Krajobrazowym znajdują się Kolorowe Jeziorka. Łącznie jest ich cztery: purpurowe, błękitne, zielone i żółte. Wszystkie cztery odwiedzamy, ale nie wszystkie udaje nam się zobaczyć.
Zielony szlak prowadzący do jeziorek, a jednocześnie na Wielką Kopę rozpoczyna się w Wieściszowicach. I stąd też wyruszamy. Po jakiś 2 minutach, a może i nawet szybciej docieramy do pierwszego z nich. Jest to Żółty Stawek - najmłodsze jeziorko, powstałe pośród pokopalnianych hałd położony na wysokości 555 m n.p.m.. Warto tu wspomnieć, że okolica Kolorowych Jeziorek zbudowana jest ze skał metamorficznych: amfibolitów, łupków aktynolitowych, serycytowo-chlorytowych, serycytowo-chlorytowo-kwarcowych, kwarcowo-albitowo-chlorytowych i innych. Z tego, jeziorka tunelem pośród skał przechodzimy do kolejnego - Purpurowego (560 m n.p.m.).
Stanowi ono zalane wyrobisko po najstarszej kopalni, która nazywała się "Nadzieja". Wydobywano z niej piryt. Pochodzi ona z  1785 roku. Woda w Purpurowym Jeziorku tu zabarwiona na rdzawo-żółty kolor. Swoją barwę zawdzięcza składowi chemicznemu ścian i dna wyrobiska, czyli przede wszystkim związkom miedzi i żelaza, a także pirytowi. Ten ostatni występuje tu w łupkach serycytowo-chlorytowych, a jego zawartość dochodzi  nawet do 10-12%. To, co odczuwamy przebywając w tym miejscu to jej specyficzny zapach, wynikający z obecności kwasu siarkowego.


Aby wrócić na szlak, podchodzimy nieco schodkami pod górę, do miejsca, gdzie znajduje się punkt gastronomiczny, ławeczki i parasole oraz miejsce na grillowanie. Zatrzymujemy się tu na chwilkę, żeby wbić Michałowi pieczątkę do książeczki i ruszamy dalej i wyżej. Droga zaczyna się piąć w górę. Po minięciu kilku skalnych schodków, docieramy do małej platformy, z której roztacza się  widok na całe Purpurowe Jeziorko z otaczającymi je skałami, tworzącymi wąwozy. Widok wspaniały.
Od Purpurowego Jeziorka do Błękitnego jest zgodnie z mapką 600 metrów i pokonujemy je w około 15 minut leśną, pnącą się w górę ścieżką.
Błękitne Jeziorko to bez wątpienia najpiękniejsze z czterech. Położone w wyjątkowo malowniczym terenie, otoczone drzewami, które tworzą niesamowity klimat na wysokości 635 m n.p.m.  Zwane jest ono również Lazurowym lub Szmaragdowym. Wszystkie nazwy idealnie tu pasują, bo jeziorko w zależności od tego, czy padają na nie promienie słoneczne czy też nie,przybiera różne odcienie koloru niebieskiego i zielonego.


Powstało ono na terenie dawnego wyrobiska "Nowe Szczęście", a jego barwa pochodzi od związków miedzi. Tu zatrzymujemy się na chwilę, przysiadując na ławeczkach, a następnie ruszamy dalej w kierunku Wielkiej Kopy. Obchodzimy jezioro z prawej strony, a następnie szlak wspina się pod górę, by chwilę potem połączyć się z leśną drogą. Nią podążamy około 1 kilometra, aż docieramy do Zielonego Stawu (730 m n.p.m.). Niestety, jest doszczętnie wyschnięty. Kiedyś znajdowała się tu kopalnia Gustaw Grube.

Aby dotrzeć do Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.) należy pokonać kolejny kilometr drogi. Zielony szlak raz łagodniej raz stromiej pnie się pod górę. Pokonujemy go w miarę szybko i znajdujemy się na skale, która w większości jest zarośnięta drzewami. Na szczęście "ostała" się niewielka szczelina, skąd można podziwiać widoki. Przed 1945 roku znajdowała się tutaj wieża widokowa i z tego, co wyczytałam planuje się budowę nowej. Spędzamy na szczycie dłuższą chwilę, a następnie ruszamy z powrotem. Michał nie może przepuścić ponownego spaceru wokół każdego z jeziorek.
 
 

2 komentarze:

 1. Witaj, Małgosiu.
  Urzekły mnie kiedyś Kolorowe Jeziorka i często do nich wracałem.

  https://jan0101.blogspot.com/2016/12/kolory-uczuc.html

  Podziwiam również turystę juniorka.
  Łączę pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj. Twój blog również mnie zainteresował. Pozdrawiam serdecznie razem z moim turysta juniorem ;)

   Usuń