wtorek, 28 czerwca 2022

Besedickie Skały - czerwiec 2022

Kolejny raz zapraszam Was do Czeskiego Raju. Podczas każdej wizyty w tym rejonie okrywam kolejne perełki. Ostatnio z Małej Skały poszliśmy na Vranov i Frydstejn, teraz udamy się w przeciwnym kierunku, czyli na Besedickie Skały. 
W Małej Skale zatrzymujemy się na samym początku miejscowości na parkingu pod zamkiem obok informacji turystycznej (50.6433511N, 15.1948911E). Koszt parkingu za cały dzień to 50 koron (20 koron za godzinę). To ten sam parking, z którego ruszyliśmy na zamek Vranov i Frydstejn. 
Besedickie Skały to labirynt piaskowcowych skał leży nad lewym brzegiem Izery w pobliżu miejscowości Besedice w Czeskim Raju. Besedickie Skały składają się z trzech skalnych miast, które można zwiedzić podczas jednej wycieczki. 
Pierwszym z nich jest Skalne miasto Besedické. Znajduje się ono w południowo-wschodniej części obszaru, a tutejsze wieże osiągają wysokość do 10 metrów. 
Drugim miastem jest Skalna Miasto Kalich. Zajmuje ono południową część skał i charakteryzuje się głównie niszami skalnymi i zawalonymi blokami. Znajduje się w nim również dawna skalna sala modlitewna z ołtarzem z 1634 r . z przedstawieniami wersetów i kielichów. Po bitwie na Białej Górze bracia czescy ukryli się w skałach i odprawiali w tym miejscu nabożeństwa. 
Trzecie skalne miasto to Chleviste. Jest największym i chyba najbardziej ciekawym z trzech miast skalnych w Besedickich skálach i zajmuje zachodnie zbocze Sokola. Charakteryzują go w szczególności ponad 20-metrowe wieże skalne, na odcinku znajduje się duża ilość wąwozów, przejść i zawalonych bloków skalnych. Liczne punkty widokowe umożliwiają widok na dolinę Izery, ale także na Grzbiet Vranovský i Jeszczed . Punktów widokowych w tym skalnym mieście mamy naprawdę sporo, a widoki z nich są bardzo ładne. Prowadzą na nie często metalowe drabinki. 
Z parkingu kierujemy się na czerwony szlak, który od razu przeprowadza nas przez most nad Izerą. Następne metry to spacer wzdłuż rzeki z widokiem nad górujący nad nią Vranov, który dziś jeszcze odwiedzimy. Po mniej więcej kilometrze drogi opuszczamy miejscowość i wychodzimy na polną drogę. Z każdym pokonywanym w górę metrem odsłaniają się za plecami piękne widoki. Teraz oprócz zamku Vranov widać także zamek Frydstejn. 
Sokół i widok na Suche Skały
Po wejściu do lasu szlak dość mocno pnie się w górę, na zakosach pojawiają się drewniane stopnie.  Od parkingu do momentu skrzyżowania szlaku czerwonego z żółtym, na który skręcimy, pokonaliśmy 2 km i 222 metry w górę. 
Labirynt skalny obchodzimy głównie szlakiem żółtym, w kilku miejscach schodząc na niebieski czy czerwony. Jest tu kilka możliwości wędrówki. Najlepiej jednak obrać szlak żółty i niebieski, bo on prowadzi przez najciekawsze miejsca w Besedickich Skałach, doprowadzając nas na praktycznie wszystkie punkty widokowe. 
Na nas największe wrażenie robią Hurakova i Husnikova vyhlidka. Chyba pozwalają na najszersze obserwacje. Poza tym warto podejść na vyhlidkę Sokol, która znajduje się po drugiej stronie skał. Ona pozwala podziwiać Suche Skały.  My tam dziś nie poszliśmy, ale polecam przy okazji spacer w ich rejon. Suché skály znajdują się ok. 3 km od formacji Malá Skála i 2 km od miejscowości Líšný. Wcześniej Suché skály nazywały się Kantorovy varhany, dziś są też nazywane czeskimi Dolomitami. Kamienne formacje powstały w wyniku przemieszczania płyt skorupy ziemskiej, kiedy doszło do podniesienia spodniej warstwy piaskowca i jego obrócenia pionowo do powierzchni ziemi. 
W Besedickich Skałach można wędrować bardzo długo, a czas podany według mapy na pewno się znacznie zwiększy. Mimo to trasa nie jest bardzo wymagająca, a jej dystans nie przekracza 10 km. 





































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz