niedziela, 19 sierpnia 2018

Rezerwat Kadzielnia w Kielcach - 19 sierpnia 2018


Na koniec świętokrzyskiego weekendu zaplanowaliśmy spacer w kieleckiej Kadzielni. Już wiele razy o niej czytałam, ale podczas poprzedniego wyjazdu nie udało nam się tu dotrzeć. Na początku pomyślałam, że nie będzie co tam robić, bo to w sumie samo centrum miasta i jakiś kawałek wyrobiska, ale jak się potem okazało udało nam się tam pochodzić i spędzić kilka ciekawych godzin.
Jedyną rzeczą, która nam doskwierała, to przerażający upał.
Kadzielnia to wzgórze, w południowo-zachodniej części Kielc zbudowane z wapieni górnodewońskich o wysokości 295 m n.p.m. Obecne wyrobisko (wcześniej były tam kamieniołomy) wypełniają wody podziemne tworząc Jezioro Szmaragdowe. Nazwa Kadzielnia pochodzi od rosnącego tu jałowca wykorzystywanego do produkcji kadzideł, lub według innej wersji, od kadzielnika (kościelnego), który dzierżawił ten teren.
Najwyższą część wzgórza, Skałkę Geologów, obejmuje Rezerwat przyrody Kadzielnia. Jest otoczona około 30 metrowymi skarpami.  Jak się dowiadujemy od spacerującego o poranku pana niemalże na sam szczyt można wejść. Na Skałkę Geologów prowadzą wąskie ścieżki, a ostatni fragment to wspinanie się po kilku skałkach. Ze Skałki rozciera się piękny widok  na Karczówkę, Pasmo Zgórskie i Posłowickie oraz masyw góry Telegraf. Śmiało mogę powiedzieć, że lepszy niż z Łysej Góry.


Rezerwat przyrody Kadzielnia, na obszarze którego znajduje się Skała Geologów powstał w 1962 roku. Przebiega przez niego obecnie czerwony szlak. Na terenie rezerwatu, w Skałce Geologów, znajduje się kilkanaście niewielkich jaskiń. Najdłuższymi są: Jaskinia Jeleniowska, Jaskinia Zawaliskowa, Jaskinia Urwista na Kadzielni, Komin Geologów i Jaskinia za Filarem. Z tego, co wyczytaliśmy jest tu największe skupisko jaskiń w Górach Świętokrzyskich. Wejście do jednej z nich, którą można zwiedzić, mijamy po drodze. Niestety, jest jeszcze zamknięta, ale to chyba z powodu wczesnej pory.
Po obejściu ścieżek pod rezerwatem oraz wejściu na Skałkę Geologów udajemy się na ścieżkę prowadzącą tak jakby wokół rezerwatu, wchodząc po schodkach na dość sporą wysokość, tak, że ponownie widzimy Kielce, a także Skałkę Geologów. Co jakiś czas na naszej drodze znajduje się punkt widokowy. Widzimy też znajdujący się poniżej Amfiteatr. Na jego teren chyba raczej nie da się dziś wejść, bo kiedy byliśmy na dole, to wejście było zamknięte.
Charakterystycznym elementem Kadzielni jest pomnik Bojowników o Narodowe i Społeczne Wyzwolenie dłuta Stefana Maja odsłonięty w 1979 roku, znajdujący się niedaleko Amfiteatru.
Spacer po Kadzielni zajął nam nieco ponad 2 godziny. Nie spodziewałam się, że w centrum miasta można spotkać tak piękne i wyjątkowe miejsce.

 
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz