sobota, 22 października 2011

Wzgórza Trzebnickie - Kocia(Winna) Góra - 20 października 2011


Kto powiedział, że góry muszą być wysokie i strome?  Dla odmiany pewnego październikowego dnia wybraliśmy się do Trzebnicy, by wejść na Winną Górę. Znajduje się ona w obrębie Wzgórz Trzebnickich, zwanych potocznie Kocimi  Górami :) Najwyższym szczytem tych spiętrzonych wzniesień morenowych jest Ciemna Góra (258 m n.p.m.) i troszkę od niej niższa Farna Góra (257 m n.p.m.). Główny wał Wzgórz Trzebnickich jest wyraźnie widoczny w okolicy - pewnie dlatego, że otoczony nizinnymi terenami - pradoliną Odry i pradoliną Baryczy.
Wejście na Winną Górę to w zasadzie chwilka, jest ona położona około 1 km od centrum miasta, a jej wysokość to 219 m n.p.m. Brak jakiegokolwiek wysiłku rekompensują piękne widoki na okolicę. Niewielką część szczytu pokrywają drzewa, resztę stanowią sady, pola oraz park krajobrazowo-wypoczynkowy. Aby dostać się na szczyt należy tuż za bazyliką skręcić w prawo - tam znajdują się znaki prowadzące na górę. Na jej dość rozległym szczycie jest miejsce, gdzie można odpocząć i ewentualnie zorganizować ognisko.
Wejście, zejście i podziwianie widoków zajmują nam około 30 minut - dłużej tu jechaliśmy, ale warto było poznać to miejsce.
Kocia Góra jest o tyle istotna dla regionu, gdyż znaleziono na niej ślady istnienia pierwszego człowieka pierwotnego homo erectus na ziemiach polskich (ślady sprzed 500 000 lat).
Będąc w trzebnicy odwiedzamy także Bazylikę św. Jadwigi, która jest najstarszym sanktuarium na Śląsku i jedną z ważniejszych nekropolii Piastów Śląskich oraz miejscem związanym z kultem św. Jadwigi.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz