sobota, 3 lipca 2021

Niedźwiedź - Potaczkowa - Adamczykowa - Podobin - lipiec 2021

Widoki z Potaczkowej

Potaczkowa i Adamczykowa – 2 kolejne szczyty, na które postanowiliśmy dziś wejść. To zarazem dwa ostatnie szczyty, które udało nam się zdobyć podczas tegorocznego wyjazdu w Beskidy. Tym samym stan naszych szczytów zdobywanych do odznaki Beskidzkie Wyspy wynosi 21/40. Pewnie w najbliższym czasie nie uda nam się tej kolekcji powiększyć, ponieważ w ten rejon mamy spory kawałek drogi. Na pewno jednak przy różnych okazjach będziemy chcieli dodawać kolejne kamyczki. 
Zatrzymujemy się w miejscowości Niedźwiedź. Tu w okolicy osiedla Poręba Dolna, blisko zielonego szlaku jest parking (obok placu zabaw i siłowni pod chmurką).  Tu też można bezpiecznie zostawić samochód i ruszyć w górę. Zielony szlak dość szybko opuszcza zabudowania i dość stromą drogą (jak to w Beskidzie Wyspowym bywa) wyprowadza nas na rozległe łąki. Wraz z każdym pokonywanym w górę metrem widoki są coraz ładniejsze. Co prawda pogoda nie jest rewelacyjna, a i widoczność też nie zachwyca. Jednak to, co ukazuje się naszym oczom, uświadamia nas w przekonaniu, że wybraliśmy dobrą trasę na dzisiejszą wycieczkę. 
Z Podobina na Adamczkową
Z parkingu na Potaczkową nie jest daleko (około 2 km i 250 metrów przewyższenia). Najpierw idziemy szlakiem zielony, a na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, zmieniając znaczniki na czarne. Za takim kolorem będziemy podążać już do samej Adamczykowej. Ten czarny szlak został wytyczony nie tak dawno. Liczy on 16 km i obejmuje trasę prowadzącą szczytami z Mszany Dolnej do Rabki-Zdroju.
Potaczkowa to szczyt o wysokości 746 m n.p.m., który wznosi się nad miejscowościami Raba Niżna, Niedźwiedź i Podobin. Zabudowania Podobina (osiedle Potoczki) dość wysoko podchodzą na północno-wschodnie stoki Potaczkowej i prowadzi do nich asfaltowa droga. 
Dawniej Potaczkowa była turystom praktycznie nieznana. Tymczasem usytuowanie Potaczkowej, a przede wszystkim jej rozległy i odkryty płaskowyż zapewniają rozległe widoki. Z samego szczytu widoki częściowo przesłania kępa drzew, ale ze szlaku i grzbietu Potaczkowej widoki obejmują cały horyzont. Odznaka Beskidzkie Wyspy na pewno przyczyniła się do tego, że szczyt stał się popularny. Z drugiej jednak strony kilka dni wędrówek w Beskidzie Wyspowym pozwoliło cieszyć nam się ciszą i pustkami. Na palcach można było policzyć ludzi potkanych przez te kilka dnia na szlakach. 
Adamczykowa
Na szczycie Potaczkowej zatrzymujemy się na chwilę. W  2000 roku na jej szczycie ustawiono 25-metrowy krzyż millenijny, wzorowany na krzyżu na Giewoncie. Obok znajdują się:  wiata, ławy i stoły dla turystów i tablica informacyjna z mapą najbliższej okolicy.
Z Potaczkowej czeka nas kawałek stromego zejścia w stronę miejscowości Podobin. Na tym odcinku mamy ponownie piękne widoki. Na pierwszym planie widać Szczebel i Luboń Wielki. My zaś po pokonaniu stromego odcinka cały czas wytracamy wysokość kierując się do Podobina, najmniejszej wioski w gminie Niedźwiedź. 
Z Podobina równie widokową ścieżką kierujemy się w stronę Adamczykowej. 
Zejście z Adamczykowej
Adamczykowa (611 m n.p.m.) podobnie jak Potaczkowa wznosi się nad miejscowościami Mszana Dolna i Podobin. Jest całkowicie bezleśna, pokryta polami uprawnymi i łąkami. Dzięki temu rozciągają się z niej szerokie widoki na Beskid Wyspowy i Gorce. Mimo dużych walorów widokowych przez Adamczykową nie prowadził żaden szlak turystyczny. Dopiero w 2011 r. wyznakowano nowy szlak prowadzący tym widokowym wzgórzem nad Rabą, o którym już było wspomniane wcześniej.
Szczyt znajduje się poza szlakiem, ale tabliczka z jego oznaczeniem na szlaku. Tu robimy pamiątkowe zdjęcie i schodzimy widokowymi polami w stronę asfaltowej drogi, wzdłuż której wrócim do samochodu. Wybrana przez nas opcja trasy zakłada niestety to, że do samochodu musimy wracać 5 km asfaltową drogą, co do przyjemności nie należy, zwłaszcza że część trasy trzeba pokonać ruchliwą drogą bez chodnika.  Pokonana przez nas trasa nie należy do męczących. Nie mamy na niej do pokonania dużej ilości przewyższenia (niecałe 400 m). Długość (około 12 km) też nie sprawia problemów. Na pewno jest bardzo urokliwa i widokowa. Rozległe pola i łąki pozwalają podziwiać panoramy w każdą stronę 






























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz