piątek, 24 czerwca 2022

Prachowskie Skały - czerwiec 2022

 W wielu skalnych miastach lub miasteczkach już byłam, ale po dzisiejszej wycieczce moim numerem jeden zostają Prachowskie Skały. To jedno z wielu skalnych miast, jakie w Czeskim Raju występują i jakie można zwiedzić. 2 pętle szlaków, 5 km ścieżek, 10 punktów widokowych, 2848 schodów i najwęższe miejsce do pokonania ma zaledwie 35 cm. Chyba nie trzeba więcej tego miejsca zachwalać?

Prachowskie Skały powstały na skutek spękania płyty piaskowcowej. Całkiem niezłe to spękanie, bo ma aż 90 metrów głębokości. Kiedy wędruje się po szczytach można sobie z łatwością wyobrazić, że kiedyś była to jedna płyta. 

Prachowskie Skały otwarte są przez cały rok, jednakże opłaty za wstęp pobierane są tylko w wysokim sezonie, tj. od 1 kwietnia do 31 października. Wstęp do miasteczka w sezonie jest płatny. 
Dla turystów udostępniono dwa wejścia do skalnego miasta:
Dolne wejście (zachodnie) przy Turystycznej Chacie (Turistická chata). Bliżej stąd do najciekawszych atrakcji, dlatego my polecamy to miejsce jako dogodniejsze do zwiedzania skalnego miasta. Przy wejściu znajduje się duży płatny parking (100 koron, GPS: 50.4685956N, 15.2850403E). Poza sezonem nikt nie pobiera opłat.

Górne wejście (wschodnie) przy Muzeum Przyrody Czeskiego Raju w Prachovie (Muzeum přírody Český ráj). Z tej strony można wejść z wózkiem. Tu także znajduje się parking płatny w sezonie (100 koron). Poza sezonem nikt nie pobiera opłat.
Wejście do Prachowskich Skał jest płatne i kosztuje 90 koron dla osoby dorosłej i 50 koron dla dzieci, seniorów i studentów.
Dla turystów przygotowano dwie podstawowe trasy zwiedzania, które mają początek przy Dolnym wejściu:
Krótka trasa, tzw. Żółta Pętla – jest mniej wymagająca i łatwiejsza do pokonania, bo zawiera 1 podejście (ledwie 80 metrów w górę, ale po licznych schodkach). Trasa ma 1,5 km długości i zajmie 45 minut nieśpiesznym tempem. Prowadzi przez słynny Korytarz Cesarski, będący jednym z najbardziej magicznych miejsc w skalnym kompleksie.

Dłuższa trasa, tzw. Zielona Pętla – trasa ma 3,5 km długości, a jej pokonanie zajmie ok. 2 godziny spokojnym tempem. Prowadzi przez wiele punktów widokowych i ciekawych skalnych alejek.
Mała trasa zwiedzania (żółta, 1,5 km) prowadzi wąską szczeliną skalną o szerokości zaledwie 35 cm, stąd wspina się na dwa najbardziej znane punkty widokowe i prowadzi z powrotem przez Korytarz Cesarski (Císařská chodba) między potężnymi blokami skalnymi. Duża trasa zwiedzania (zielona, 3,5 km) prowadzi przez siedem punktów widokowych, zwiedzający wspina się wielokrotnie po schodach wykutych w skale, przeciska się wąskimi szczelinami między olbrzymimi głazami.

My obie trasy mieszamy, idziemy trochę pętlą żółtą, trochę zieloną, a w zasadzie mam wrażenie, że robimy obie, bo idziemy z punktu widokowego na punkt. Jest ich tutaj tak dużo, że człowiek się już gubi, gdzie już był, a gdzie jeszcze nie 😊 Formacje skalne Prachowskich Skał (Prachovské skály) sięgają do 40 metrów wysokości, co robi niesamowite wrażenie. Pokonywanie kolejnych schodków, drabinek czy też schodów wykutych w skałach z jednej strony pozwala się zmęczyć, a z drugiej poczuć dreszczyk adrenaliny. 

Po zakończonej wyciecze można odpocząć, posilić się w jednym z kilku tutejszych barów lub schronisku. Dzieci z kolei mogą spędzić czas na placu zabaw. 
Polecamy to miejsce w miarę możliwości z tygodniu, bo ze względu na jego popularność w weekend trzeba się liczyć z tłumami. My byliśmy tu w piątkowe popołudnie i było prawie pusto. 

































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz