czwartek, 1 kwietnia 2021

Rudnik i Kamień Głodu na Przełęczy Kowarskiej - kwiecień 2021

Miłośnik Rudaw Janowickich to kolejny ciekawy, obok Korony Kaczawskiej projekt przygotowany przez PTTK Legnica. Zakłada on zdobycie 15 szczytów i zobaczenie 20 atrakcji znajdujących się na terenie Rudaw Janowickich. 
Podobnie, jak w przypadku Korony Kaczawskiej, tak i w tym przypadku mamy dobrą okazję do poznania różnych zakamarków Rudaw Janowickich, w które byśmy zapewne nigdy nie trafili.
Dziś zapraszamy na wycieczkę na Rudnik. Jako miejsce startu wybieramy Przełęcz Kowarską, skąd na szczyt jest chyba najszybsze i najmniej wymagające wejście. Tu też znajduje się ogromny parking, który raczej nigdy nie jest zapełniony nawet w 1/3. 
Przełęcz Kowarska położona jest na wysokości 727 m n.p.m. na granicy Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Można więc powiedzieć, że jest miejscem oddzielającym oba pasma.

Widoki z polanki (żółty szlak)

Na przełęczy stoi pamiątkowy kamień z 1861 roku z napisem dotyczącym Drogi Głodu. On jest jednym z miejsc wchodzących w skald Miłośnika Rudaw Janowickich. Pewnie mało kto zastanawia się, dlaczego ów kamień tam stoi i czym była Droga Głodu? Jest to historyczna nazwa drogi prowadzącej z Kamiennej Góry w stronę Kowar. Na początku drugiej połowy XIX wieku lata klęsk nieurodzajów oraz upadek tkactwa spowodowały, że ludność górskich wsi w rejonie Kowar dotknęła klęska braku pożywienia i głodu. Kiedy władze pruskie zainicjowały budowę nowych dróg w tym rejonie prace zlecano robotnikom, którzy za swoją pracę otrzymywali bochenek chleba i 60 feningów dziennie. W tym okresie powstała właśnie w ciągu dwóch lat Droga Głodu, której nazwa pochodzi właśnie od czasów głodu. Droga łącząca Kowary z Kamienną Górą w tamtym czasie miała olbrzymie znaczenie i w dużym stopniu zastępowała Stary Trakt Kamiennogórski. 

Ławeczka na Rudniku

Na przełęczy znajduje się także monolitowy krzyż kamienny o nieznanym wieku ani pochodzeniu. Wszelkie hipotezy wskazują, ze jest to krzyż pokutny ale stuprocentowych dowodów na to nie ma. 
Warto wspomnieć, że kiedy na Przełęczy Kowarskiej znajdowało się niemieckie schronisko, którego pozostałości można dostrzec powyżej przełęczy, po jej południowej stronie. 
Przez przełęcz prowadzą 2 szali: żółty i niebieski. Szlak niebieski prowadzi z Przełęczy Lubawskiej do Kowar.   My dziś będziemy zmierzali jednak żółtym prowadzącym w okolice szczytu Rudnik. 
Z przełęczy na Rudnik są niecałe 2 km drogi, a przewyższenie do pokonania wynosi niecałe 150 metrów. Szlak już na samym początku jest niezwykle widokowy (panorama na Góry Kamienne i Wałbrzyskie). Warto jednak zamiast ścieżką iść polanką.  Potem w lesie widoki znikają, ale pojawiają się na szczycie, na który można dotrzeć w około pół godziny. 

Kamień Głodu

Rudnik ma 853 m n.p.m. i jest najniższym szczytem w głównym grzbiecie Rudaw Janowickich. Góra stanowi bliźniaczą kulminację Bobrzaka, położonego po północno- wschodniej stronie i oddzielonego płytkim siodłem. 
Szczyt jest dobrym punktem widokowym. Mamy z niego panoramę na Kotlinę Jeleniogórską, góry Kaczawskie, Rudawy i zachodnią cześć Karkonoszy. Na Rudniku znajduje się ławeczka, stoliki, tablica informacyjna. Jest przede wszystkim też miejscem startu paralotniarzy. Warto wspomnieć, że na zboczu tej góry, w Kowarach Górnych znajdował się jeden z szybów wydobywczych kopalni rud żelaza i uranu. Tam też swoje zabudowania miały Zakłady Przemysłowe R-1 prowadzące wydobycie uranu (więcej informacji można wyczytać z tablic znajdujących się na szczycie).
Na Rudniku spędzamy troszkę czasu, a następnie tym samym szlakiem wracamy na Przełęcz Kowarską. 

Wykaz szczytów do Miłośnika Rudaw Janowickich

Na Rudniku


















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz