wtorek, 15 czerwca 2021

Bielawa - Góra Parkowa - platforma pod Wroną - Wzgórze Pojednania - Bielawa - czerwiec 2021

Kamieniołom Białe Skały
Wzgórza Bielawskie są gnejsowymi pagórkami przylegającymi do Gór Sowich. Przebiega przez nie dział wód Bystrzycy i Nysy Kłodzkiej. Są to drugie co do wysokości pasma wzgórz we Wzgórzach Niemczańsko-Strzelińskich. Można je podzielić na trzy części: północną, południową i wschodnią. Części południowa i północna są oddzielone od siebie szeroką Przełęczą Ostroszowicką i tworzą razem wyraźny wał ciągnący się równolegle do Gór Sowich. Tutaj znajdują się najwyższe szczyty tych wzgórz: Góra Parkowa (451 m n.p.m.), Długa (455 m n.p.m.), Wrona i Orzeł (oba po 458 m n.p.m.) w części północnej oraz Suchań (448 m n.p.m.) i Wacławka (473 m n.p.m., jest to najwyższy szczyt) w części południowej. Dziś powędrujemy w północnej części i udamy się między innymi na Górę Parkową. 
Platforma widokowa pod Wroną
Wycieczkę na Górę Parkową w Bielawie (warto tu dodać miasto, ponieważ gór parkowych jest pełno) rozpoczynamy na parkingu zlokalizowanym przy ulicy Władysława Sikorskiego, gdzie obok przebiega żółty szlak turystyczny, prowadzący wprost na szczyt. Idziemy najpierw wzdłuż działek, a potem podchodząc pod górę docieramy do Białej Skały. 
Widoki z Góry Parkowej
Południowe zbocza podcina bowiem skalne rumowisko – dawny kamieniołom Białe Skały, z którego roztacza się panorama na dolinę Bielawicy i masyw Kalenicy. Na krawędzi kamieniołomu zamontowano barierki, dzięki temu mamy tu bezpieczny punkt widokowy. Stąd już mamy tylko kawałeczek drogi na Górę Parkową, na którą trzeba podejść jeszcze lekko pod górkę. 
Góra Parkowa ma 455 m n.p.m. i znajduje się nieopodal centrum Bielawy. Tym, co czyni ją ciekawą jest znajdująca się na szczycie wieża widokowa, postawiona w 1930 roku. Można z niej zobaczyć panoramę Bielawy i Gór Sowich. W pozostałą stronę widoki są nieco ograniczone, gdyż zasłaniają je drzewa. Mimo wszystko, jak na tak niski szczyt cieszy się ona powodzeniem. Jej stan nie jest co prawda super, ale mam nadzieję, że jeszcze tu chwilę postoi. Obok wieży znajduje się tabliczka z oznaczeniem szczytu, więc dodatkowo możemy udokumentować swoje wejście. 
Wzgórze Pojednania
Następnie zmierzamy dalej żółtym szlakiem w stronę szczytu Wrona. Na niego jednak nie pójdziemy. Drogę wyznaczają nam kopczyki ułożone z kamieni. Na mapie widzimy, że w pobliżu szlaku, którym idziemy znajduje się punkt widokowy o nazwie Skała Schenka. Decydujemy się podejść te kilka metrów, ale widoków tu żadnych nie doświadczamy. Skała Schenka  chyba już owe walory straciła. Wyryte są na niej dwa nazwiska Schenk'ów (południowa ściana), na szczycie, od północy znajduje się wykuta niewielka nisza ze śladami po zniszczonej, nieznanej inskrypcji. Do 1945 r. góra Parkowa należała właśnie do dziedzictwa rodziny Schenk.
Góra Parkowa
Ze skałki ruszamy dalej żółtym szlakiem, idąc zboczem Kopki i Długini. 
Po drodze mijamy miejsce oznaczone jako "jama". Chyba to pozostałość niewielkiego kamieniołomu, bo nic innego nie przychodzi mi do głowy. 
Widoki na tym odcinku w zasadzie nie występują, ale za chwilę dotrzemy do ciekawego miejsca, a mianowicie platformy widokowej postawionej w polu tuż obok asfaltowej drogi z Myśliszowa w stronę Ostroszowic. Można z niej podziwiać piękną panoramę Gór Sowich. Inicjatorami powstania obiektu były gmina Dzierżoniów i Stowarzyszenie Przyjaciół Gór Sowich. To na ich wniosek Nadleśnictwo Świdnica, Lasy Państwowe zdecydowało się na sfinansowanie przedsięwzięcia. Dodatkową atrakcję miejsca stanowi jego położenie - platforma znajduje się u podnóży wzniesienia Wrona, w pobliżu sudeckiego dalekobieżnego żółtego szlaku turystycznego. 
Bielawa widziana ze Wzgórza Pojednania
Miejsce na postawienie platformy może zaskakiwać, ale z drugiej strony, kiedy już się na niej znajdziemy widok na Góry Sowie jest naprawdę ładny.  Stąd mamy jakieś 5 minut na szczyt Wrona, ale tam nie idziemy, bo jest ona bez widoków, a kiedyś już tam byliśmy.
Przy platformie skręcamy w lewo i żółtym szlakiem idziemy do Myśliszowa, gdzie mniej więcej po przejściu kilometra skręcamy ponownie w lewo w polną drogę. Trzeba się kierować na górkę, na której widać duży krzyż. To Wzgórze Pojednania mające tylko  386 metrów, ale oferujące super widoki.  Nazwa (nieoficjalna) została nadana w roku 2000, kiedy posadowiono na szczycie "Krzyż Milenijny". I w zasadzie krzyż pozwala zlokalizować  to miejsce. Obok krzyża znajdują się ławeczki. 
Ze wzgórza ścieżką kierujemy się w stronę Cegielni, czyli stawu w lesie obok Osiedla Europejskiego. 
Widoki z kamieniołomu
Atrakcyjne położenie sprawia, że jest to miejsce wypoczynku i rekreacji większości mieszkańców Bielawy.
Warto wspomnieć, że na obszarze Góry Parkowej znajdują się działki, sieć ścieżek spacerowych i rowerowych, które przebiegają przez teren porośnięty lasem.
Góry Sowie widziane z platformy pod Wroną
Góra Parkowa poza walorami turystyczno-przyrodniczymi posiada też duże walory edukacyjne. Ścieżka edukacyjna na Górze Parkowej składa się z 20 przystanków i tablic edukacyjnych. Spacerując od przystanku do przystanku podziwiać można wiele gatunków roślin i zwierząt. 
Na przejście całej trasy ścieżki dydaktycznej trzeba przeznaczyć od 1,5 do 2,5 godzin. 
My ową ścieżką nie idziemy. Mamy własną trasę, aczkolwiek na pewne punkty natrafiamy. Nasza dzisiejsza trasa wyniosła około 8 km i zajęła nam około 2,5 godziny. Na pewno jest warta polecenia z racji tego, że Wzgórza Bielawskie do popularnych nie należą, a co za tym idzie jest tu spokojnie.




























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz